تکنولوژی ارسال سیگنال در دوربین مداربسته

تکنولوژی ارسال سیگنال در دوربین مداربسته

1-دوربین مداربسته  آنالوگ

2-دوربین مداربسته تحت شبکه  یا ip

3- دوربین مداربسته دو منظوره

 

دوربین مداربسته آنالوگ:

کیفیت تصویر ارسالی  این نوع از دوربین مداربسته تابعی از موج های آنالوگ است. همواره یکی از موارد اثر گذار منفی بر کیفیت موج های آنالوگ نویز های متفاوت الکترومغناتیسی و نویز های ناشی از نوسان برق بوده است.  در نتیجه برای بهبود کیفیت تصویر ارسالی دوربین مداربسته آنالوگ باید از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا در این نوع  دوربین ها بهره برد.

هرچند که دوربین مداربسته آنالوگ با توجه به قیمت پایین تر و نصب بسیار آسان و سازگاری بالا در دستگاه های تحت تکنولوژی آنالوگ به عنوان دوربین مداربسته رایج در بازار ایران شناخته شده است ،  اما معایب بزرگی هم دارد.

اگر شما بخواهید این تصاویر آنالوگ را تحت فرکانس موج های آنالوگ ارسال کنید  در نهایت کیفیت تصویر به دلیل اثر منفی زیاد تداخل با موج های نویز بسیار پایین آمده و هم چنین هر فرد دیگری به راحتی میتواند امواج ارسالی شما را دریافت کرده و ببیند. نتیجه آنکه تصاویر دوربین مداربسته آنالوگ برای ارسال باید به دیجیتال تبدیل شوند که برای این هدف باید از دستگاه “ضبط تصاویر دیجیتال ” یا “dvr” استفاده کنید.

دوربین مداربسته تحت شبکه یا ip

دوربین مداربسته تحت شبکه در تمام فرایند ضبط و ارسال تصاویر و صدا از موج های کاملا دیجیتال بهره می برد. این نسل جدید دوربین مداربسته  که  امروزه  در سطح بازار جهانی تقاضای فراوانی دارد تحت قوانین شبکه کنترل و به مرکز کنترل داده ها وصل می شود. این ویژگی تحت شبکه بودن این دوربین مداربسته علاوه بر کاهش استفاده از کابل های ارتباطی و کیفیت بسیار بالای تمام دیجیتال ؛ امکان ارسال تصویر و صدا را به صورت هم زمان در شبکه  فرآهم می کند. با توجه به محدودیت باند و قیمت بالای این دوربین مداربسته تحت شبکه و نیاز به سطحی از دانش شبکه برای نصب آن برخی هنوزهم دوربین مداربسته آنالوگ را انتخاب میکنند.

دوربین مداربسته دو منظوره

این نسل از دوربین مداربسته  در واقع همان دوربین آنالوگ است که با وجود یک پرت خروجی  شبکه عملکردی دو گانه دارد ، به این صورت که هم میتوان از آن به عنوان دوربین مداربسته انالوگ و یا دوربین مداربسته تحت شبکه بهره برد .

 

آموزش سوکت زدن کابل شبکه

سوکت شبکه بخش پلاستیکی که  سیم شبکه در آن قرار میگیرد و ارتباط بین سیم ها رو بین ابزارها برقرار می کند،در دو نوع CAT6،CAT5 موجود است.نوع CAT6 محل قرارگیری کمی گشادتر جهت قرارگیری سیم شبکه CAT6 که کمی از نوع CAT5 کلفتتر است.

 

سوکتی که سیم بصورت کامل عبور میکند و بعد از پرس اضافه سیم را میبریم:

روش تشخیص :

نوع CAT5 از سمت بالای سوکت در یکردیف قرار میگیرد و نوع CAT6 از سمت بالای سوکت در دو ردیف قرار میگیرد

کابل شبکه:

4UTP: Unshielded Twisted Pair متشکل از ۸ سیم بصورت۴ زوج بهم تنیده شده به همراه شیلد محافظ می باشد. رنگهای نارنجی- سفید نارنجی-آبی -آبی نارنجی-قهوه ای -سفید قوه ای -سبز- سفید سبز بصورت استاندارد در این سیم‌ها موجود است.

انواع کابل شبکه:

 موارد استفادهسرعت انتقال اطلاعاتگروه
 سیستم‌های قدیمی‌تلفن ، ISDN و مودمحداکثر تا یک مگابیت در ثانیهCAT1
شبکه‌های Token Ringحداکثر تا چهار مگابیت در ثانیهCAT2
شبکه‌های Token ring و ۱۰BASE-Tحداکثر تا ده مگابیت در ثانیهCAT3
شبکه‌های Token Ringحداکثر تا شانزده مگابیت در ثانیهCAT4
 اترنت ( ده مگابیت در ثانیه ) ، اترنت سریع ( یکصد مگابیت در ثانیه ) و شبکه‌های Token Ring ( شانزده مگابیت در ثانیه )حداکثر تا یکصد مگابیت در ثانیهCAT5
شبکه‌های Gigabit Ethernetحداکثر  تا یکهزار مگابیت در ثانیهCAT5e
شبکه‌های Gigabit Ethernetحداکثر  تا یکهزار مگابیت در ثانیهCAT6

 

 

 

برای ایجاد شبکه کابل‌های CAT5 ,CAt5eوCAT6  کاربرد دارد که جهت استفاده در شبکه‌های گیگابیت و فواصل زیاد از CAT6 بهره میگیریم.

در CAT6 یک جداکننده فیزیکی به منظور کاهش پارازیت‌های الکترومغناطیسی استفاده شده

حد اکثر مسافت جهت کابل شبکه ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر می‌باشد، مسافت بیشتر هم امکان پذیر است ولی استاندارد نیست.

تشخیص کابل CAT5 ازCAT6

آچار شبکه:

وسیله ایست جهت پرس کردن سوکت شبکه به سیم شبکه ، اصولا دو قسمت برای پرس در آچار موجود است یکی برای RJ11 که ۶ پین و مورد استفاده در تلفن و مخابرات می‌باشد و یکی۸ پین جهت پرس RJ45 مورد استفاده در شبکه که علاوه بر فشردن پین‌های شبکه بر روی سیم‌های قرارداده شده قسمت تهدانی سوکت را هم به قلاف محافظ سیم شبکه پرس میکند تا از سوکت جدا نشود.

سیم لخت کن یا استریپر:

وسیله ای که قلاف محافظ سیم شبکه را برش میدهد ، این وسیله د رانواع وشکل‌های مختلف مجود است که با قرار داد سیم داخل آن و چرخاندن بدور سیم قلاف را بدون اسیب رساندن به سیمها جدا میکند.

 

کابل پچ کورد:

کابل شبکه هر دو طرف سوکت خورده توسط دستگاه که ۹۹ درصد اطمینان کارکرد دارد و در اندازه‌های مختلف مانند ۳ متری تا ۱۰ متری بفروش میرسد را کابل پچ کورد می‌گویند

افزایش طول کابل:

وسیله‌ایست که یکطرف آن سوکت و طرف دیگر مادگی سوکت است که در متراژ مختلف جهت افزایش طول کابل شبکه سوکت

خورده مورد استفاده قرار میگیرد

در فواصل زیاد جهت افزایش برد بدون کاهش و از دست دادن دیتا دربین راه از یک‌هاب و تکرار کننده استفاده میشود

محافظ سوکت شبکه:

پوسته پلاستیکی که قبل از زدن سوکت از سیم شبکه رد میکنیم وبعد از سوکت شدن بر روی سوکت قرار میگیرد و از شکست و کنده شدن سوکت جلوگیی می‌کند( اختیاری)

روش سوکت زدن:

ابتدا سیم سبکه را توسط سیم لخت کن به اندازه ۳ الی ۵ سانت از پوسته جدا میکنیم ( اگه از محافظ سوکت می‌خواهید استفاده کنید قبل از لخت کردن از سیم عبورش دهید)

 

 

سپس سیم‌های بهم تنیده شده را از یکدیگر جدا کرده و کاملا صاف میکنیم

سیمها را طبق استاندارد کنار هم قرار میدهیم

دو استاندارد جهت قرار دادن سیم شبکه در سوکت موجود است، استاندارد T568A و T568B که در اصل فرقی با هم ندارند ولی استاندارد T568B بیشتر استفاده میشود

( توجه کنید که اگر سیم‌های سوکت را بصورت مساوی به هر رنگ دلخواه سوکت کنید برای مثال سیم نارنجی را در پین یک و آن طرف سیم را هم پین یک نارنجی و بهمین منوال ادامه دهید ارتباط بقرار میشود اما جهت عیب یابی و تبعیت از استاندارد که لازمه هر کار فنی است حتما از استاندارد B جهت سوکت زدن استفاده کنید)

در تصویر زیر دو استاندارد نمایش داده شده است:

سیم‌ها را طبق استاندارد کنار هم قرار میدهیم و با یک انگشت پوسته سیم و محل جدا شدن سیم‌ها را محگم نگه میداریم تا ردیفش بهم نخورد.

سپس قسمت اضافه سیم را با سیم چین یا قیچی قطع میکنیم فاصله مورد نیاز بر حسب تجربه شخص می‌باشد یعنی با تمرین شما مقدار مورد نیاز سیم که در سوکت قرار گیرد و محافظ سیم هم پرس شود را بدست خواهید آورد اندازه ۳ سانت بصورت تقریبی می باشد

سپس سیم‌ها رو با دقت بدون اینکه ترتیب استاندارد بهم بخورد وارد سوکت میکنیم

بعد از اینکه مطمئین شدیم تمام سیمها تا انتها وارد سوکت شده است و قلاف سیم در قسمت محافظ سیم سوکت قرار دارد با استفاده از آچار سوکت پرس میکنیم

با انجام این عمل در طرف دیگر سیم شبکه آمادست

کابل کراس:

اگر یک طرف کابل شبکه را استاندارد T568A و طرف دیگر را استاندارد T568B سوکت کنید، این کابل کراس می‌باشد و جهت ایجاد شبکه بین دو دستگاه استفاده میشود بدون نیاز به‌هاب !

یک سوکت خوب شبکه مانند تصویر زیر کابل تا انتها داخل سوکت پرس پین‌ها کامل و  قسمت محافظ کابل بر روی رویهه کابل قرار می‌گیرد:

یک سوکت بد که کار میکند ولی در صورت فشار یا کشش احتمال خارج شدن و قطع ارتباط وجود دارد:

نکته:

در حالت استفاده از شبکه با سرعت MAX 100Mbps پایه‌های شماره ۱،۲،۳،۶ در حالت استاندارد B سوکت زنی نیاز به وصل بودن صد در صد دارند و بقیه پایه‌ها بلا استفادهمیباشند .ولی استفاده در حالت ۱۰۰۰Mbps نیاز به استفاده از هر ۸ پایه میباشد.

 تستر شبکه:

ابزاریست که بعد از  آماده کردن کابل شبکه از درست بدون و اتصال مطلوب سیمها به اتصالات میتوان باخبر شد البته در سورت عدم دسترسی به تستر اگریک سر سوکت را به داخل کارت شبکه ی یک pc و سر دیگر آن را به داخل کارت شبکه ی pc و با‌هاب دیگر زده ،باید چراغ لینک روشن شود که معمولا به رنگ سبز و یا قرمز است.

 نحوه پرچ کردن پریز کیستون شبکه

پریز کیستون محل ورود سوکت شبکه می باشد که برای مثال ارتباط پریز دیواری تا‌هاب را برقرار میکند

برای سوکت کردن این موارد به آچار پانچ نیاز داریم:

مراحل لخت کردن سیم را مانند قبل انجام میدهیم، سپس روی کیستون  رنگ سیم‌ها طبق هر دو استانداردنشان داده شده سیم را در رنگ مشخص شده قرار داده و با آچار پانچ به پین مربوط متصل می‌کینم ( بعضی از انواع کیستون‌ها  اهرمی دارند که نیاز به آچار ندارند و با پایین آوردن اهرم سیمها متصل میشود)

 مراحل سوکت زنی در یک نگاه تصویری